Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.05.27 g. 21:32

Miasto nieujarzmione - ósmy wieczór filmowy w cyklu"Przez kino do historii"


Filmoteka Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na ósmy wieczór filmowy w cyklu „PRZEZ KINO DO HISTORII”:

 

30 maja 2008, piątek, godz. 18.00 − w programie pokaz filmu Miasto nieujarzmione w reżyserii Jerzego Zarzyckiego. Wieczór poprowadzi prof. Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i filmoznawca, który przedstawi i skomentuje film oraz opowie o działaniach propagandy i rzeczywistości społecznej Polski powojennej, odnosząc się do wydarzeń historycznych i fabuły filmowej. Na spotkanie WSTĘP WOLNY.

 

Miasto nieujarzmione (1950, 86 min.), reż. Jerzy Zarzycki
Pod wrażeniem rozmów z Władysławem Szpilmanem dwaj młodzi literaci: Jerzy Andrzejewski i Czesław Miłosz napisali scenariusz do filmu o Robinsonie ocalałym z Powstania Warszawskiego. Ukończony film został ocenzurowany – dokonano w nim licznych zmian zarówno w treści, jak i formie. Na ekrany (w grudniu 1950) weszło dzieło kalekie, które zachowało jednak wiele walorów, m.in. znakomita kreacja Jana Kurnakowicza w roli głównego bohatera Rafalskiego i poruszające zdjęcia zrujnowanej Warszawy.
Film stanowi jaskrawy przykład manipulacji cenzuralnych i interesujący materiał do porównania z drugą, jakże odmienną ekranizacją wspomnień Szpilmana – Pianistą Romana Polańskiego.

 

***
Od października 2007 Filmoteka DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ zaprasza na cykl filmów fabularnych „Przez kino do historii”, który prowadzi profesor Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i filmoznawca. Profesor E.C. Król, który jest pomysłodawcą cyklu, komentuje filmy, w barwny sposób opowiada o wpływie cenzury na kinematografię, działaniach propagandy oraz o rzeczywistości społecznej Polski powojennej, odnosząc się do wydarzeń historycznych oraz fabuły filmowej.
W cyklu prezentujemy filmy fabularne zrealizowane po 1946 roku w Polsce i za granicą. Zapraszamy raz w miesiącu w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Partnerem cyklu jest Collegium Civitas.
Eugeniusz Cezary KRÓL, prof. dr hab., historyk i politolog, kierownik Katedry Politologii Collegium Civitas, tłumacz niemieckiej literatury historycznej, profesor Collegium Civitas i docent w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W 1999/2000 profesor gościnny na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, w latach 2002-2006 dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Obszary zainteresowań: historia najnowsza i współczesna Niemiec oraz stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, ustroje i przywództwo totalitarne w XX wieku, indoktrynacja i propaganda totalna w XX wieku, film jako źródło do dziejów najnowszych i współczesnych. Autor między innymi: Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945. Studium organizacji, treści, metod i technik masowego oddziaływania (Warszawa 1999) (nagroda Klio, Warszawa 1999; nagroda im. Jana Długosza, Kraków 2000), Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945 (Warszawa 2006).

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy